w drodze

w drodze

czwartek, 26 września 2013

Mi scusi, dov'è il mare?

Dzisiejszy dzień miał być dniem odpoczynku, a wyszło jak zwykle ;) jest 21:00, czekamy z niecierpliwością aż sąsiad (brat właściciela mieszkania) skończy naprawiać przeciekającą umywalkę, żeby w końcu się wykąpać i odpocząć... Dobra strona tej sytuacji jest taka, że sąsiad przyniósł bilety na koncert i dwoje z nas już próbuje się na niego dostać w mieście. Tylko Jasiek śpi, bo ma swój rytm dnia niezależnie od tego gdzie jest...

Dziś niemal wszyscy trochę zaspaliśmy, odpoczywając po wczorajszych ruinach. Ruszyliśmy nad morze, ale mimo że mieszkamy w prawie samym centrum Rzymu, dojechanie gdziekolwiek zajmuje trochę czasu, więc kilka godzin dziś spędziliśmy w komunikacji miejskiej... w jednym pociągu podmiejskim udało się nawet obejrzeć pół odcinka „Rzymu” ;)

Dojechaliśmy do Lido, inaczej zwanego Osti i nawet udało nam się znaleźć morze. Było to jednak rozczarowujące doświadczenie, bo cała plaża jest poćwiartowana i żeby się na nią dostać trzeba przejść przez bramkę z biletami! Z deptaku zresztą widać tylko domki i parasole i nawet trudno rozpoznać, gdzie byłaby jakaś publiczna plaża... Zanim otwarto informację turystyczną (przerwa obiadowa!), pochodziliśmy więc sobie po molo i napiliśmy się soku pomarańczowego w kawiarni, bo samemu znalezienie publicznej plaży byłoby męczące.

W końcu dzięki informacji turystycznej dotarliśmy na plażę publiczną ze zdezelowanymi budynkami miejskimi, odpadającą farbą itp. Ale plaża jak plaża, Magdzie udało się nawet wykąpać. My z kolei dowiedzieliśmy się, że Jasiek, choć urodzony w roku wodnego wąża, miłośnikiem morza nie jest, bo na pomysł zanurzenia jego stóp w całkiem ciepłej przecież wodzie zereagował bardzo gwałtownie i obraził się na pewien czas. Ale coś podejrzewaliśmy, że nie jest wodnym stworzeniem po pierwszych reakcjach na kąpiel choćby w wanience.Plan był taki, żeby jeszcze wracając zahaczyć o ruiny w Osti, ewentualnie wrócić na Panteon, bo wczoraj nie zdązyliśmy, a mieliśmy jeszcze ważne bilety, ale zmęczenie materiału było już duże, a droga do domu i tak długa. Wróciliśmy więc i spróbujemy zregenerować siły przed jutrzejszymi muzeami...Swoją drogą to niesamowite ile kilometrów przebywamy codziennie. Niesamowite jest wtedy, gdy pomyśli się jak wielka jest to zmiana historycznie. Niektóre szacunki mówią (John Urry), że w ciągu 200 lat przeciętni Amerykanie zwiększyli przemierzany codziennie dystans z 50 metrów w 1800 roku do 50 kilometrów w 2000 roku. Nie jesteśmy przeciętnymi Amerykanami, a mieszkając i pracując na kampusie raczej zaniżamy średnią. Jednak to, na co zwróciliśmy tutaj uwagę w związku z pokonywanymi odległościami, to hałas. Wydaje się, że im dalej wybieramy się, tym wyższą płacimy za to cenę w decybelach. Dziś zwróciliśmy na to uwagę, bo kilkukrotnie nie mogliśmy dojść do tego czy Jaś w wózku gada czy tylko otwiera usta. Poza tym mając małe dziecko, ludzie w roli rodziców stają się znacznie bardziej wyczuleni na kwestie szkodliwości warunków środowiska, w którym przebywa ich dziecko. Co prawda nadal dostosowujemy się do okoliczności i jedziemy dalej, ale też pozostajemy w gotowości do „heroicznych czynów” – chętnie byśmy jakąś międzynarodową petycję podpisali albo wręcz zagłosowali na kogoś, kto wspomni o konieczności redukcji hałasu...Kamienie starożytne


Jestem tak zmęczony, że nie mogę znaleźć pozycji odpowiedniej do pisania. To, że w ogóle piszę jest wynikiem przeświadczenia, że po dzisiejszym dniu jestem także zbyt zmęczony, żeby zasnąć. I nie byłoby to może wcale dramatyczne wyzwanie, gdyby nie to, że ulgi nie przynosi mi nawet wino za podobno 120 zło.

Wszystko przez kamienie. Starożytności, koło których człowiek jakoś lubi się przechadzać. 

Zaczęło się od Koloseum, czyli od zwiedzania takiego starożytnego Auschwitz. Mordowano tam zwierzęta i ludzi w ogromnych ilościach i z niezwykłą intensywnością, bo np. przez 100 dni w roku potrafiła trwać impreza. Co ciekawe, odwiedzający Koloseum ludzie nie wydawali się przejęci skalą mordu, lecz raczej skalą urządzenia. Może to przez czas – zastanawialiśmy się czy za kilka tysięcy lat z taką samą lekkością zwiedzać będzie się obozy koncentracyjne. Tata G zauważył, że w obozach brakuje elementu estetyczego, który mógłby odwrócić uwagę od skali mordu. Poczekamy, zobaczymy.
Koloseum zresztą jakoś znieśliśmy, była winda. Przez kilka schodków trzeba było wózek przenieść, ale jak do tej pory okazał się on raczej bardziej pomocny niż kłopotliwy, zwłaszcza że moglismy w nim pomieścić nie tylko dziecko, ale i wszelkie torby, torebki, pokrowce i inne ciężary. Forum Romanum z wózkiem to jednak pewien wyczyn, bo kamienne drogi zmuszają czasem do traktowania wózka jak lektyki. Żeby jeszcze ta droga miała jakis sens, to nie byłoby źle. Ale dwie długie kręte kamieniste drogi ze strzałeczkami „Forum Romanum” lub oznaczone jako główne wejście okazały się podpuchą i złośliwym naigrywaniem się z turystów, którzy szli tam tłumnie, żeby odbić się na końcu od jakiegoś kościoła. Na jednej z takich sasiednich górek (prawdopodobnie już na Palatynie, tuż za płotem obok rzymskich ruin) rozbiliśmy w końcu zmęczeni obóz.
Na Forum Romanum wyobrazić można było sobie ogrom starożytnych budowli.  Jako turyści jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że często wiemy, na co patrzymy. Tego szczęścia nie mieli ludzie dawniej, kiedy nie było usystematyzowanej i powszechnie dostępnej wiedzy historycznej i bywało, że przekaz, co do funkcji poszczególnych budynków, potrafił urwać się w ciągu dwóch pokoleń. Przykładem bazyliki, których ruiny widoczne są na forum. Dawniej były to najokazalsze budynki tego miejsca. Nic więc dziwnego, że kiedy chrześcijanie chcieli budować ku chwale swojej religii, to wybrali tę formę. Ciekawe na ile zdawali sobie sprawę, że bazyliki były w zasadzie halami targowymi. A sama nazwa bazylika wzięła się z pogardy jaką Rzymianie mieli do królów (basyleos) - po ich obaleniu królami nazywali nadzorców handlu, stąd bazyliki. Czyli mniej więcej tak, jak gdyby ktoś kiedyś w przyszłości świątynie budował na kształt centrów handlowych, czyli - wiadomo, schody ruchome i parking muszą być. Obiad zjedliśmy w wegańskiej restauracji. Łatwo trafiliśmy, bo G zaznaczyła wszystkie na mapie. Niewielka, indyjska, ajurwedyjska, niedroga.
A wieczór spędzieliśmy spacerując. Zaczęliśmy od miejsca, gdzie najprawdopodobniej zamordowano Cezara. Teraz urzęduje tam masa kotów wygrzewających się na ogrodzonych przed ludźmi ruinach. Dotarliśmy też na słynne Campo di Fiori. Ludzie biesiadują tam wieczorami, a nad tą ich zabawą góruje Giordano Bruno. Stamtąd baaardzo długo wracaliśmy do domu, próbując złapać najlepsze połączenia. Wpychanie się z wózkiem do pełnych autobusów było jednak niczym w porównaniu z prowadzeniem go po kamiennych chodnikach Forum Romanum i okolic.